SMD1812B160TF/16
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
SMD1812B160TF/16
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 1812(4532 Metric) SMD/SMT Hold Current:1.6 A Voltage Rating:16 V Trip Current:2.8 A
ParameterValue
Trip Current2.8 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)100 mΩ
Min Operating Temperature-40 °C
Max Operating Temperature85 °C
Time to Trip800 ms
Max Current Rating100 A
Minimum Resistance Initial (Rmin)30 mΩ
Voltage Rating16 V
PackagingBulk
Hold Current1.6 A